• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/
 • https://twitter.com/
  • Başlık Metni
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • Eskili belen de Kiraz
  • Eskili belende KAYISILARDA YAPRAKDELEN (ÇİL) HASTALIĞI (Coryneum beijerinckii Oud.) Meyve ve Yaprakalrdaki görünümü
  • Eskili belen de KAYISILARDA YAPRAKDELEN (ÇİL) HASTALIĞI (Coryneum beijerinckii Oud.)
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • Köyden bir görünüm
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

İNCİR YETİŞTİRİCİLİĞİ

WEB SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ


Saat

 
 
 
 
 
 
 
 

EN İYİ BİLGİ Paylaşılan BİLGİDİR

 İNCİR YETİŞTİRİCİLİĞİ

KAYNAK : Erbeyli İncir Araştırma Enst. Müdürlüğü

Subtropik bir meyve olan incir geniş bir ekolojik uyum yeteneğine sahiptir.Türkiye'nin  her yöresinde  yaygın  olmakla  birlikte,  Ege Bölgesinin Büyük ve Küçük Menderes havzalarındaki geniş bir alanda yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye taze incir üretiminin yaklaşık % 75'i ve dış satıma konu olan kuru incirin tamamı ise bu havzalarda üretilmektedir. Bölgenin  ekolojik  koşullarının  uygunluğu  en  kaliteli  kuru incirlerinin yalnızca bu havzada yetişme şansına ermiştir. Türkiye'nin yıllık 50 bin ton üzerinde olan kuru incir üretiminin, yine yılda 40 bin ton dan fazlası dış satıma gitmekte ve karşılığında 50 milyon Dolarlık döviz geliri sağlanmaktadır.

1. İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ İncir subtropik iklim bitkisidir. Buna karşın dünyanın ılıman iklime sahip bir çok yerlerinde yetişmektedir. İncir kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık ortalama 18-20°C olduğu yerlerde yetişir. Meyve doğuşundan hasat sonuna kadar olan Mayıs-Ekim aylarında daha yüksek ortalama sıcaklıklar ve özellikle meyve olgunluğu ve kurutma döneminde (Ağustos-Eylül ayları) 30°C'ye kadar çıkan ortalama sıcaklıklar istenir. Bu güneşte kurutma yönünden önemlidir. Yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklıkta önemlidir. En düşük sıcaklığın -9°C den daha aşağı düştüğü yerlerde incir tarımı başarılı şekilde yapılamaz. İncir ağacının optimal yağış isteği yıllık 625 mm’dir. Yağış miktarının 550 mm nin altına düşmesi durumunda sulanması gerekir. Özellikle kurutmacılık, yönünden yağışların Kasım-Haziran aylarında olması, kurutma mevsimi olan Temmuz-Eylül aylarının yağışsız ve bulutsuz geçmesi istenir. İlekleme döneminde esecek kuvvetli rüzgarlar ilek arısı uçuşuna ve tozlanmaya engel olacağı için uygun değildir. Incir ağacı toprak istekleri yönünden fazla seçici değildir. Ancak kuru incir kalitesi konusu olduğunda, toprak istekleri yönünden seçici olur. Derin, kumlu-killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip topraklar istenir. İncir ağacı kirece zengin topraklarda iyi yetişir ve toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir. İncir taban suyu 2 metreden daha yakın olan topraklarda kaliteli ürün vermez.

2. ÇEŞİT SEÇİMİ Ticari amaçla incir yetiştiriciliği söz konusu olduğunda çeşit seçimi önem taşır. Bahçe kurutmalık veya sofralık bir çeşitten kurulabilir. Kurutmalık çeşitte en önemli sınırlayıcı faktör iklimdir. Kurutmalık çeşitleri hem taze hem de kuru olarak pazarlama olanağı vardır. En iyi standart ve kurutmalık çeşit Sarılop'tur. Ağaçları 7-8 metre yükseklikte,  8-9  metre genişlikte, genç yaşta dik-yayvan, yaş ilerledikçe sarkık dallı bir taç oluşturur. Birinci ürün (Yellop) meyvelerin döllenmeleri mümkün değildir. İkinci ürün (İyilop) meyveleri esas önemli olan  üründür ve mutlaka döllenmesi gerekir. Meyve ağırlığı ortalama 65 gram meyve çapı 55 milimetredir. İlk olgunlaşma Temmuz sonu Ağustos başında başlar. Hasat süresi 40-45 gündür. İyi kalitede sofralık, çok iyi kalitede standart kurutmalık bir çeşittir. Son  yıllarda  taze  incir  tüketimi  ve  dış  satımı  da  artış göstermektedir. Yeni yeni sofralık çeşit dilimleri gelişmektedir. Sofralık çeşitlerden başlıcaları Bursa siyahı, Göklop, Akça Bardakçı, Yeşil Güz, Mor Güz, Beyaz Orak, Siyah Orak çeşitleridir. Bursa Siyahı çeşidinin ambalaja ve yola dayanımının iyi olması ve dış pazarda çok iyi tutulması, Siyah Orak ve Beyaz Orak çeşitlerinin birinci ürünlerinin ilekleme gerektirmemesi ve erkenci oluşu iç ve dış pazarda geniş pazarlama olanağı bulması bakımından önemlidir.

3.  BAHÇE  KURULMASI Bahçe kurmaya karar verildiğinde ilk önce bahçenin, ihata işlemi yapılır. Gerekiyorsa tesviye, drenaj vs. gibi sorunları tamamlanır. Arazinin durumuna göre düz arazilerde KARE dikim tercih edilir. DİKDÖRTGEN  dikim de yapılabilir. Meyilli arazilerde en iyi dikim şekli KONTUR dikimdir. Dikim aralık mesafeleri 8 x 8 - 8 x 6 - 6 x 6 ve 8 x 4 metre olabilir. Kuvvetli topraklarda ağaç iyi gelişeceği için aralık ve mesafeler geniş tutulur.

 4.  FİDAN DİKİMİ Dikilecek köklü fidan 1-2 yaşlarında sağlam ve gelişmiş olmalıdır. Arazi dikime hazırlandıktan sonra fidan dikilecek yerler işaretlenir. Çukurun açımı için dikim tahtası kullanılır, böylece sıralar ve dikilen fidan daha düzgün olur. Fidan çukurunun genişliği ve derinliği toprağın zenginliğine ve yapısına bağlıdır. lyi topraklarda fazla derinlik ve genişlik gerekmez. Toprağın özellikleri  kötüleştikçe çukurun derinliği ve genişliği fazla olmalıdır. Genel olarak 50 cm derinlik ve 50 cm genişlik uygundur. Fidan çukurlarının içine dışarıdan iyi kaliteli toprak ve iyi yanmış  hayvan gübresi karıştırılırsa bitkinin iyi gelişmesine yardımcı olur. İncir fidanları en uygun kış uykusu devresi (yapraksız) İlkbaharda yeniden su yürümesi arasında kalan dönemde dikilebilir. Kışı soğuk olmayan yerlerde sonbahar dikimi tercih edilir. Dikilecek fidanlarda dikimden hemen önce bir kök tuvaleti yapılır. Daha sonra dikim tahtası yardımıyla çukura konulan fidanın güney kısmına bu fidanı bağlamak için fidan hereği konulur ve çukur keseksiz, ufalanmış iyi toprakla doldurulur. Fidanın dibine sulama havuzu yapılarak ilk can suyu verilir. Fidan hereğe ip, lastik, söğüt dalı vs. çaprazlamasına olarak 8 yapacak şekilde bağlanır. Fidanların normal olarak dikimden hemen sonra veya sürgün vermeden hemen önce verilmek istenilen taç yüksekliğinden uçları kesilir. Fidanların taze meyve üretiminde daha önemli olmak üzere hasat, budama, ilaçlama, iliklemede kolaylık sağlanması açısından alçaktan taçlandırılmasında büyük yarar vardır. Köklü fidandan başka çelikten de bahçe kurma olanağı vardır. Bunun için 40-50 cm uzunluğunda kesilmiş sağlıklı incir sürgünleri tutum garantisi sağlanması açısından her çukura 2 adet konularak toprak yüzeyinde 2-3 göz kalacak şekilde gömülür. Çelikten dikimler ilkbaharda ağaçlara su yürümeden hemen önce yapılır.

5.BAHÇELERİN BAKIMI

5.1. Toprak İşleme İncir bahçeleri son yıllarda özellikle sulama olanaklarının olmadığı yerlerde kurulduğu için toprağın devamlı işlenerek yabani otların geliştirilmemesi yöntemi uygulanır. İncir bahçeleri sonbaharda bir ve ilkbaharda iki olmak üzere 3 kez sürülmelidir. Sonbahardaki toprak işlemesi incir hasadının tamamlanmasından hemen sonra ilk yağmurlar yağınca yapılır. Bu sürümde bahçe kesekli bırakılarak kış yağışlarının toprağa işlemesi sağlanmış olur.  Meyilli  arazilerde sürümler meyle dik yapılmalıdır. İlkbahardaki sürümler toprağın havalanması yanında kışın gelişen yabancı otları yok etmek amacı ile yapılır. Üçüncü sürüm birinci ilekleme yapıldıktan sonraki dönemde Haziran ayı içinde yapılır. Sürümden sonra tırmık, diskaro ve sürgü gibi düzleyici aletler geçirilerek kuru incir hasadı için toprak sathı düzeltilir.  

5.2.  Budama İncir bahçelerinde üç budama yapılır. Birinci budama yeni dikilmiş fidanlarda ürüne yatıncaya kadar ağacın iskeletini ve tacını oluşturmak amacıyla yapılan şekil budamasıdır.İkinci budama ürün budamasıdır. Verim çağındaki ağaçlarda şekil korumak, normal sürgün verdirmek üzere kırılmış dallar, sıklaşmış sürgünler çatal ve çapraz gelişmiş, birbirinin üstüne binmiş dallar kesilir. Hasat sırasında kırılmış ve kuru dallar ağaç yapraklı iken daha iyi görülebildiğinden, hasat sonrası ağaçta daha yaprak varken kesilerek budanır. Esas budama ise kış aylarında çok soğuk olmayan günlerde yapılır. Ürün budaması çok sert yapılmamalıdır. Aksi taktirde ağaç çok sürgüne kaçar ve verim düşer. Üçüncü  budama yaşlı  ağaçların  bakımı  ve  gençleştirme budamasıdır. Yaşlı ve bakımsız incir ağaçlarında dallarda sarkmalar olur.  Ayrıca  incir  ağacı  yazın  şiddetli  güneşlerinden  çok etkilendiğinden dallarda güneş yanıklığı meydana gelir ve ağaçlar verimden düşer. Bu ağaçların yeniden kuvvetli sürgünler oluşturmasını sağlamak yeniden taç oluşturmak amacıyla gençleştirme (kabaklama) budaması yapılır. Bu budamada çok kuru dallar kesilip atılır. Diğer dallar ana gövdeye yakın yerlerden kesilerek ağaca yeni sürgün verdirilir. Gelişen sürgünlerden yeni tacın oluşturulmasında kullanılacak onların bırakılıp şekil budaması uygulanarak verim alınmaya devam edilir.

5.3.  Sulama Yağışın 550 mm'nin altına düşmesi sulama yapılmasını gerektirir. Yağışın yetersiz olduğu yıllarda sulama olanağı olan düz arazilerde kış aylarından itibaren meyve olum öncesine kadar düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Özellikle son yıllarda incirin yetişme alanları dağlık ve meyilli arazilere kayma gösterdiğinden buralara 600 mm' lik yağışlarda bile toprak tutulması zor olduğundan böyle arazilerde toprak-su muhafaza tedbirleri mutlaka yerine getirilmeli, kış yağmur sularının akışını önleyecek sürüm yapılmalı, toprak yüzeyinde bitki örtüsü meydana getirilmelidir. Ağaç diplerinde havuzlar yaparak yağış sularının akışını önleyerek toprağa işlemesi sağlanmalıdır.

5.4.  Gübreleme Bitkinin besin maddesi ihtiyacı en sağlıklı olarak ağaçların gelişme ve ürün durumlarının izlenmesi ve toprak analizleri ile ortaya çıkabilir. Azot, bitkinin vegetatif gelişmesini yani yaprak sayısını ve sürgün uzunluğunu arttırır. Sonuçta meyve sayısını arttırır. Ancak tek taraflı azotlu gübreleme ile sürgün uzunluğu ve meyve sayısı arttırılırsa bu kez kalite düşer. Fosfor, bu besin maddesi incirde meyve iriliğini olumlu yönde etkiler. İncir yetiştiriciliğinde irilik aranan en önemli özelliktir.   Potasyum ise meyve kalitesi ve ürün  miktarı üzerine etkili olmaktadır.  Potasyum,  meyvelerin  güneş  yakmasından  zarar görmelerini azaltır, açık kabuk rengine sahip daha yumuşak kuru incir meyvesi elde edilmesine yardım eder. İncir bahçelerinde dengeli ticari gübre uygulaması yanında çiftlik gübresi ve yeşil gübre uygulamasında çok büyük yarar vardır.

 6.  İLEKLEME Ege Bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmekte olan Sarılop ile birçok çeşitte olmak üzere, Bursa yöresindeki Bursa Siyahı, incir çeşitlerinden meyve elde edebilmek için mutlaka döllenmesi gereken incirler grubundandır. Erkek incir (ilek) ağaçlarında bir yıl boyunca 3 meyve bulunur. Bu meyvelerde "ilek sineği" olarak adlandırılan arıcık (Blastophaga pneses L.) hayatını devam ettirir. Haziran-Eylül ayları arasında "EBE" meyvesi, Eylül-Mart ayları arasında "BOĞA" meyvesi, Mart-Haziran ayları arasında "İLEK" meyveleri görülmektedir. İşte meyve vermesi için mutlaka döllenmesi gereken dişi incirlerin en önemli meyve ürünü olan İyilop'ların (yaz ürünlerinin) döllenmesi amacıyla İyiloplarla aynı zamanda olgunlaşan erkek incirlerin ilek meyvelerin erkek incirlerin ilek meyvelerinin içlerindeki arıları ile birlikte  dişi  incir ağaçları  bırakılması  şeklinde  yapılan  işleme İLEKLEME, bu amaçla kullanılan erkek incir meyvelerine ILEK denir. Arıların erkek incirlerin polen taşıyan ilek meyvelerinden dişi incir meyvelerine polen taşıması şeklindeki ilekleme işlemi genellikle Haziran ayı içerisinde yapılır. Yeni doğmuş incir meyveleri yaklaşık 10.0 mm çapa girdiklerinde döllenmeye uygun (reseptif) haldedir.  Erkek  incirlerde  arı  çıkışı  başlar  başlamaz  tozlanmada (ileklemede) kullanılmaya hazır durumdadır. Olgun ilek meyvelerinden 4-6 gün süreyle ilek sineği çıkışı olur. Daha sonra kuruyup buruşan bu ilek  meyveleri incir için birçok zararlı ve hastalık etmenlerin barınmasına yol açacağından toplanıp imha edilmesi gerekir. İkileme işlemi sabah erken, havanın serin ve sakin olduğu saatlerde yapılmalıdır. İlekler bataklıklarda yetişen kova (Cyperacae) adı verilen bitkilere dizilerek ağaçlara asılır. Ağaçlara verilecek ilek miktarı ağacın büyüklüğüne göre değişmekle beraber 20-25 kg kuru incir elde edilen bir ağaca 750-1000 gr ilek meyvesi asılır. Sürgünlerde farklı zamanlarda meydana gelmiş meyveleri döllemek üzere normal koşullarda bir hafta arayla 2 kez ilekleme yapılması gereklidir. Hava şartlarının, ilek meyvesine bağlı olarak ilekleme işlemi 3-4 kez de tekrarlanabilir. Ilk ilekleme işleminden 40-42 gün sonra iyilop meyvelerinde taze olgun meyveler görülmeye başlar.

8. HASAT, KURUTMA VE DEPOLAMA 8.1.  Hasat

8.1.1. Taze İncir Hasadı Ülkesel  ve  uluslararası  ulaştırma  olanaklarının  artması, ambalajlamada görülen hızlı gelişme, taze meyveye olan talep artışı gibi nedenlerle iç ve dış pazarlara taze incir gönderilmesi son yıllarda hızlı bir gelişme göstermektedir. Dış pazarlarda egzotik meyveler olarak adlandırılan aroma ve tat yönünden alışılagelmiş meyvelerden biraz daha farklı meyve türlerine karşı artan bir ilgi ve istek söz konusudur. İncir de bu meyveler arasında değerlendirilmektedir. Meyvelerde hızlı bir olgunlaşma ve hızlı şeker birikimi incire has bir özelliktir. Hasatla birlikte taze meyvelerdeki bu değişmeler durur.Taze  meyvelerdeki  bu  özellik  nedeniyle  meyvenin  hasadı tüketicinin damak zevkine göre değişmektedir. İç piyasa için taze incir meyveleri tam yeme olgunluğunda hasat edilirken, dış piyasa için ise yola dayanması ve tüketicinin talepleri doğrultusunda tam olgunlaşmadan yani yumuşama başlamadan (ham) hasat edilir.Hasat elle yapılır. Taze incir meyvesi avuç içiyle ezilmeye neden olmayacak şekilde kavranıp sağa-sola döndürülerek burkma ve çekme hareketiyle koparılır. Koparılan  meyvelerin  zedelenmemesi  ve ezilmemesi için kova veya yayvan kaplar kullanılmalıdır. Ürün sabahın erken saatlerinde, serinlikte, güneş ve sıcağa maruz kalmadan  hasat edilmelidir. Toplanan ürün kısa sürede ambalajlanıp pazara sevk edilmelidir. Ambalajlamada serin ve gölge yerlerde yapılmalıdır. Ambalaj pazarlama için çok önemlidir. Dış pazar için incirler tek sıra viyol kutularda nakledilir. İç pazar için geçmişte kullanılan 15-20 kg'lık kargı sepetler yerine tek veya 2 sıralı tahta kasalar kullanılmalıdır.

8.1.2. Kuru İncir Hasadı Taze olarak hasat edilmeyen incirler ağaç üzerinde su kaybederler. Buruk olarak adlandırılan bu meyvelerin sap kısımlarında mantarlaşma olur ve meyveler kendiliğinden dökülür. Yere dökülen incirler her gün düzenli olarak toplanıp özel olarak hazırlanmış sergi yerlerinde kurutulur. Ağaç dibinde toplama, 8-10 kg'lık sepet, kova veya plastik kaplarla yapılır. Ağaçtan kendi haliyle dibe düşmeyen incirlerin hasat döneminin sonuna doğru sırık veya çengel gibi yardımcı aletlerle dibe düşürülür. Kuru incir hasadı her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Böylece hayvan ve haşere zararlıları en alt düzeye indirilecek, son yıllarda büyük sorun olan aflotoksin olayının topraktan bulaşma olasılığı aza indirilebilecektir.

8.2. Kurutma Ağaç altına kendi halinde düşen incirler % 25’ten fazla su içerirler. Oysa depolanacak incirlerde % 18-20 dolayında su olması istenir. Kurutmanın amacı su oranını % 18-20 ye indirmektir. Kurutma doğal koşullarda güneş altında yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda en kısa sürede ve en temiz kurutma, yerden 10-15 cm yükseklikte yerleştirilmiş kerevit zeminin plastik örtü ızgaradan yapılması ve küflenme yapmaması nedeniyle daha sağlıklı kurutma ortamı verir. Toplanan incirler 2-4 gün arasında güneş altında kurur. Kuruyan incirler her gün sabah veya öğleden sonra sergiden serin saatlerde alınır.

8.3.  Depolama Bahçelerdeki sergiden alınmış kuru incirler sınıflandırılmak üzere depolara nakledilirken en fazla 40-50 kg ağırlığındaki çuvallara konulmalıdır. Temizlik açısından 25-30 kg'lık plastik kasalar en tercih edilenidir. Kuru incirlerin fiyatlandırılması kilogramdaki meyve adedine göre yapılmaktadır.  Buna  karşın  genelde  kalitesine  göre  4  grupta sınıflandırılır. 1. A Serisi (IŞMALI) incirler 2. B serisi (KÜREKMALI) incirler 3. C serisi (BALLIKARA, LEKELİ) incirler 4. Hurda (ENDÜSTRİYEL) incirler Sınıflandırılmış kuru incirler pazarlanıncaya kadar bekletildikleri depo ortamı temiz kireç badanası yapılmış, incir kurdu kelebeğinin girişini engelleyen tül gibi materyalle çevrilmiş olmalıdır. Her sınıftaki incirlerin üst üste konulma yüksekliği 40-50 cm’yi geçmemelidir. Yabancı materyalle bulaşmayı önlemek için incirlerin üzerine hafif tül gibi örtü malzemesi ile kapatılmalıdır. Kuru incir üreticisi deposunda bekleme esnasında mutlaka kirlenme meydana geleceği için en kısa sürede pazarlanmasında büyük yarar vardır.İNCİR  HASTALIKLARI MEYVE AĞAÇLARINDA BEYAZ KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ (ROSELLINIA) HASTALIĞI Kök.çürüklüğüne yakalanmış ağaçlarda ilk belirti yapraklardaki sararmalardır. Yaprak sararmaları ağacın tümünde veya ağacın bir yönünde olabilir. Yapraklarda küçülme de olabilir. Hasta ağaçlarda büyümede durgunluk ve geriye doğru ölüm söz konusudur. Meyve verimi ve kalitesi düşer, meyveler irileşmeden ve olgunlaşmadan dökülürler.Kök  çürüklüğü  ağaçların  kurumasına  neden  olduğundan ekonomik kayıp önemlidir. Özellikle incirlerde oluşturduğu zarar diğer meyve ağaçlarına oranla daha fazladır. MÜCADELESİ Kültürel Önlemler a) Ağır ve su tutan topraklarda bahçe kurulmamalıdır. b) Toprakta fazla su birikmesine engel olunmalı, bunun için gerekirse kurutma hendekleri açılarak fazla su akıtılmalı toprağın iyi bir şekilde havalanması sağlanmalıdır. c) Bahçeler sel sularından korunmalıdır.

d) Sulama suyu ve gübre ağaçların taç izdüşümüne verilmelidir. e) Bulaşık bahçelerde ilkbaharda ağaçların kök boğazları ana köklere kadar açılarak yaz boyunca güneş ve hava almaları sağlanmalıdır. f) Kökleri tamamen çürüyen ağaçlar, toprakta hiç kök parçası kalmayacak şekilde derhal sökülmelidir. g) Hastalığa dayanıklı anaçlar kullanılmalıdır. Kimyasal mücadelede ilkbaharda ağaçların dipleri açılarak kök ve kök boğazları incelenir. Kökleri tamamen çürümüş olan fidan ve ağaçlar sökülmeli, çukurlara m3'e 3 kg hesabıyla sönmemiş kireç veya % 35'lik karaboya eriyiği ile bolca sulanıp kapatılmalıdır. Hastalık yeni başlamışsa, ağaçların çürümüş kısımları sağlam kısma kadar temizlenmeli, 2-5 kg karaboya dökülerek toprakla kapatılmalıdır. Sağlam ağaçları korumak için m2'ye 10 litre ilaçlı su gelecek şekilde % 25'lik karaboya veya % 1'lik göztaşı eriyiklerinden biri uygulanmalıdır. İNCİRLERDE  ÇELİK  MARAZI Hastalık  sürgünlerde  büyümenin  duraklaşması  ve  zayıf düşmesiyle belli olur. Hasta kısımlarda kabuğun altı normal rengini kaybederek esmerleşir ve çürür. Hastalığa yakalanan dallar, koyu bir zamk sızarak kurur. İncir ağaçlarının önemli bir hastalığıdır. Üreticiler emzik marazı adı verirler. Kültürel ve kimyasal program titizlikle yerine getirilmelidir. 1) Budama mevsiminde hastalık ağacın tümünü kaplamış ise böyle ağaçlar sökülmelidir. 2) Hastalık yeni bulaşmış ise hastalıklı kısımlar sağlam kısma kadar temizlenmelidir. 3) Budanan ve temizlenen kısımlara 3 kısım ardıç katranı +1 kısım toz halinde göztaşı karışımı sürülmelidir. 4) Budama aletleri alevden geçirilerek dezenfekte edilmelidir. 5) Budamayı takiben ağaçlara, % 2’lik Bordo Bulamacı atılmalıdır. 6) Hastalıklı ağaçlardan aşı kalemi veya çelik alınmamalıdır. İNCİRLERDE AFLATOKSİN  OLUŞUMU  VE ÖNLENMESİ Aflatoksin  birçok gıda  maddesinde  olduğu  gibi  incirlerde oluşmakta ve tüketim aşamasında insan sağlığı ve dış satım açısından sorunlar oluşturmaktadır. İncirde  aflatoksin  oluşumunun  ağaç oluşumu  (taze  incir) döneminde başladığı ve bulaşmanın ilekleme sırasında ilek arıcığı ile olduğu belirlenmiştir.

İncirlerde aflatoksin oluşumunun engellenmesi için;

1) Zamanında ve tekniğine uygun şekilde budama yapılmalıdır. 2) Temiz ilek kullanılmalıdır. 3) Gübreleme analizlere göre yapılmalıdır. 4) Ekşilik böcekleri ve sirke sinekleri ile ilkbahardan itibaren çekici yem tuzakları ile mekaniksel mücadele yapılmalıdır. 5) Hasad döneminde yere düşen buruk meyvelerin sık sık toplanması gerekmektedir. 6) Kurutmanın tahta ızgaralar üzerinde yapılması gerekmektedir. 7) Kuru incir özelliği kazanmayan incirlerde sergiden alınıp depolanmamalı ve işlenmemelidir.8) İncir sergiden alınırken hurda incirler ayrılmalıdır. 9) Hasat sonrası toprak ve ağaç üzerindeki ürün kalıntıları toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır. 10) 17726 sayılı incir yönetmeliğine titizlikle uyulmalıdır. İNCİR  ZARARLILARI KANLI  BALSIRAKanlı Balsıra zararlısı ağaçların sürgün, yaprak ve yoğun olduğu durumlarda meyvelerinde bulunur. Hücre özsuyunu emerek ağaçların zayıf kalmasına, verimden düşmesine neden olurlar. İncir bahçelerinde; fiğ, bakla, bezelye gibi baklagillerin ara ziraatı olarak kullanılması, toprağın gübrelenmesi zararlının çoğalmasını engellemektedir. Potaslı gübreler kanlı balsıranın üremesini önleme yönünden önemlidir. Bu zararlıya karşı 3 dönem ilaçlama yapılabilir. 1) Zaralının % 90'nında yavru çıkmaya başladı§ı zaman ilaçlama yapılır. 2) Son ileklemeden 2 gün sonra başlayarak temmuz haftasına kadar olan süre içinde ikinci ilaçlama yapılabilir. 3) Bekleme yönünden en güvenilir ilaçlama zamanı ise; hasattan hemen sonra yapılan ilaçlamadır. İNCİR  KURDU İncir kurdu bulaşmaları incirin hasat döneminde bahçede başlar. Kuru incir depoya konulmadan önce ve konulduktan sonra gerekli önlemler alınmazsa incir kurdunun depoda çoğalması sonucu bulaşma ve zarar katlanarak artmaya devam eder. KURU MEYVE GÜVESİİncir kurduna benzer. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde incir kurdu ve meyve güvesinin kuru incirde % 60-70 oranında zarara neden olabildiği belirlenmiştir.  EKŞİLİK BÖCEĞİ Larvalar beslenerek meyvenin iç kısmını tahrip ederler. Bu böcekler ayrıca meyveye bazı fungusları (mantarları) bulaştırarak meyvenin ekşimesine ve akmasına neden olurlar.SİRKE  SİNEKLERİ Ekşilik böcekleri ve sirke sinekleri son yıllarda kuru incirde Aflatoksin oluşturan  Asperglllus flavus mantarını incire bulaştırmaları nedeniyle daha da önemli hale  gelmişlerdir. Bu zararlıların incirde beslenmesi sonucu, ürünün kalitesinin düştüğü, tüketiminde sağlık açısından sakıncalar ortaya çıktığı görülmüştür. KURU  MEYVE AKARI Kuru meyve akarı bir depo zararlısıdır. İncir bahçelerinde bu zararlının barınmasını sağlayacak kuru dallar, işi bitmiş ilekler ve ürün artıkları toplanıp yakılmalı ve ilkbaharda toprak sürümü yapılmalıdır. Ara korukçuluk edebilecek diğer meyve ağaçlarına yer verilmemelidir. İncir kerevetler üzerinde kurutulmalı, geceler kerevetler üst üste konularak üzerleri örtülmelidir. Bahçe deposunda ve sergilerde geceleri ışık yakılmamalıdır. Depoya incir konulmadan önce aşağıdaki önlemler alınmalıdır. 1) Depolarda zararlı barınmasına olanak sağlayacak yarık, çatlak vb. girintiler sıva ile kapatılmalıdır. 2) Depo eski ürün artıklarından özenle temizlenmelidir. 3) Deponun içi ve dışı kireçle badana edilmelidir. 4) Deponun kapı ve pencereleri zararlı girişini engelleyecek şekilde telle donatılmalıdır. 5) Depo boş olarak ilaçlanmalıdır. Depolama işlemi sırasında incirin bir yerden başka bir yere nakli gündüz saatlerinde yapılmalı, gece nakil zorunluluğu varsa ürünün üzeri sıkıca örtülmelidir.

KAYNAK : Erbeyli İncir Araştırma Enst.  Kuru İncir Üretiminde Verim ve Kaliteyi Artırmaya Yönelik Uygulamalar

Prof. Dr. Uygun AKSOY


İncire ülkemizin birçok yöresinde, tüm kıyı bölgelerinde, Büyük ve Küçük Menderes Havzalarında, Güneydoğu Anadolu`da ve İç Anadolu`nun korumalı vadilerinde rastlanmaktadır. Ancak ticari olarak yetiştiriciliğinin yoğun olduğu yerler Aydın ve İzmir il sınırları içinde kalan Büyük ve Küçük Menderes orta havzası ile Bursa ve çevresidir. Ancak son yıllarda özellikle sofralık incir Salihli (Manisa), Mut (İçel) ve Gaziantep`te de giderek önem kazanmaktadır. Kurutmalık incirin ticari anlamda yetiştiriciliği tümüyle Büyük ve Küçük Menderes vadilerini ayıran Aydın dağlarının her iki yöndeki yamaçları ile Germencik (Aydın), Birgi (Ödemiş) ve kısmen Tire`deki kır-taban ve taban arazilerde yapılmaktadır. Ülkemizdeki kuru incirin hemen tamamını sağlayan bu yöredeki bahçeler tamamen Sarılop incir çeşidi ile kuruludur. Sarılop tüm dünyada en üstün kuru incir kalitesine sahip çeşit olarak tanınmaktadır. Ayrıca bu bölgenin ekolojik koşulları, özellikle meyvenin olgunlaşma dönemindeki sıcaklık, nem ve rüzgar durumu kaliteyi olumlu yönde etkilemektedir.Ülkemiz dünya kuru incir üretiminin yaklaşık % 50 sini, ticaretinin ise % 70`ini sağlamaktadır. Dolayısı ile kalite üstünlüğü yanında üretim kapasitesi ile de ilk sırada yer almaktadır. Kuru incir üretimi, ticareti ve ağaç sayısı yıllara göre incelendiğinde ağaç sayısının arttığını ancak üretim ve ticaret değerlerinin eskiye oranla daha da düştüğü izlenmektedir. İncir bahçelerinin daha verimsiz yamaç alanlara kayması, ağaçların daha sık dikilmesine karşılık ağaç başına hatta dekardan alınan verimin azalmasına neden olmuştur. Oysa ülkemizde üretimin artması halinde, ürün kalitesi korunabildiği takdirde, tümünün iç ve dış pazarlarda satımı kolaylıkla mümkün olacaktır.

Ekolojik koşulların kuru incir kalitesi üzerinde etkili olduğu göz önüne alındığında üretim alanlarının yaygınlaştırılması özellikle sofralık kuru incir üretimi için uygun değildir. O halde üretim artışı, alanın yeni üretim bölgelerine doğru genişletilmesi yerine birim alandan alınan verimin arttırılması ve kalitesiz (özürlü-hurda) incir oranını azaltmayı hedeflemelidir. Verim ve kalitenin arttırılması, bahçe yerinin seçiminden başlayarak üretim döneminde, hasatta ve sonrasında yapılacak tüm uygulamalara gerekli özenin gösterilmesi ile sağlanabilir.

HASAT ÖNCESİ İŞLEMLER

Budama

Kaliteli kuru incir elde etmede ilk koşul, bahçenin sağlıklı üretim materyali ile kurulmasıdır. Çelikleri kolayca köklenebildiği için üretimi çelikle yapılır. Uyanma başlamadan önce kış aylarında yapılan dikimlerde fidanın budanması ileri ki yıllarda ortaya çıkabilecek bazı sorunları önlemesi bakımından önemlidir. Kurutmalık incirlerde hasat, yere düşen meyvelerin yerden toplanması şeklinde uygulandığından ağaç boyu o denli önemli görülmemektedir. Ancak incir ağacının gövde ve dalları güneş yanıklığına oldukça duyarlıdır. Gövdesi güneş yanıklığından zarar görmüş ağaçlarda yeşil aksamın yeterince gelişememesi sonucu besin maddelerini oluşturacak yaprak alanı azalarak verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle gövdenin istenenden uzun olmaması için dikim sırasında fidan boyunun 75-100 cm den kesilmesi önerilmektedir. Böylece ilk dallanma 60-70 cm den başlayacak ve meydana gelecek yeşil aksam gövde ve dalları güneş yanıklığından koruyacaktır.

Dikimi takip eden ilk yıl farklı yönde ve aralıklı gelişen 3-4 dal bırakılarak diğer sürgünler uzaklaştırılır. Sonraki birkaç yıl, her yıl bir önceki yılın sürgünde dışa doğru gelişen 2-3 gözün sürmesine izin verilerek diğerleri uzaklaştırılır. Ancak ana çatı oluşturulduktan sonraki yıllarda budama sadece sarkan, aşırı veya yukarı kaçan, kırılan veya üst üste binen dallar kesilerek hafif bir budama uygulanır (Şekil 1 a,b,c). Sarılop incir çeşidinin dalları sarkma eğilimdedir. Eğer ilk yıllarda biraz sertçe budanarak dik gelişen bir ana çatı oluşturulamazsa özellikle meyvelerin irileşmeye başladığı dönemde dallar sarkarak yere değer. Normal koşullarda yaprağın koltuğunda korunan incir meyveleri, sarkan dallarda yaprağın açılması sonucu güneşin şiddetli etkisinden korunamaz ve güneş yanıklığı ortaya çıkar. Kaliteyi belirleyen standartlarda yüzeyinin 1/3`ünden fazlası güneş yanıklığından etkilenip derimsi bir hal almış meyveler özürlü olarak nitelendirilmekte ve hurdaya ayrılmaktadır.

Hastalık ve Zararlılar Kuru incir yetiştiriciliğinde önemli zararlara neden olan hastalıklar arasında kök uyuzu, çelik marazı ile sürme (siyah küf) ve iç çürüklüğü sayılabilir. Kök uyuzunun kesin çözümü olmamakla birlikte yayılmasını önleme amacı ile bazı kültürel önlemler alınabilir. Bahçenin sürümü sırasında bulaşık alanların sona bırakılması veya kök boğazının aşırı nemli tutulmaması önerilmektedir. Çelik marazı çoğunlukla yüksek bölgelerde ortaya çıkar, geniş budama yüzeylerinin macunla kapatılması veya sorun olan alanlarda kış aylarında Bordo bulamacı uygulanması etkili olmaktadır. Meyve iç çürüklüklerine yol açan Aspergillus niger (siyah küf, sürme) ve iç çürüklüğüne (olgunlaşma döneminde meyve içinin yumuşayıp pembeleşmesi ve ağızdan pembe renkli sıvının akması ile ortaya çıkar) neden olan Fusarium spp. çoğunlukla erkek incirlerden geçer. Bu etmenler erkek incirlerde geliştiğinden ilek meyveleri asılırken çürümüş ve içi kahverengileşmiş olanların ayrılması ve bunların ağaç altında bırakılmayıp uzak bir yerde imha edilmesi zararını azaltmaktadır.

Bahçe dönemindeki incir zararlıları arasında en önemlileri kanlı balsıra, akarlar, ekşilik böcekleri ve sirke sinekleri olarak sayılabilir. Bu konuda yapılacak ilaçlı mücadele için İl veya İlçe Tarım Müdürlükleri ile TARİŞ yayım servisinden yararlanılabilir. Ekşilik böcekleri ve sirke sineklerinin bahçe içindeki populasyonlarının azaltılmasında erken dönemlerde asılacak çekici nem tuzakları etkili olmaktadır. Ayrıca bu zararlılara konukçuluk edebilecek diğer meyve ağaçlarının da bahçeden uzaklaştırılması uygun olacaktır. Meyve olgunlaşma zamanında ortaya çıkmaları nedeni ile ilaçlı mücadele önerilmemektedir. Diğer meyve türlerine oranla incirde daha az hastalık ve zararlının etkili olması ayrıca zararlıların bazılarının da olgunlaşma döneminde ortaya çıkması nedeni ile ilaçlı mücadeleleri mümkün olmamaktadır. Bu doğal yetiştiricilik nedeni ile ülkemizde ekolojik (sentetik zirai ilaç ve işlem görmüş sentetik gübre kullanmaksızın yapılan üretim şekli) olarak yetiştirilen ilk ürünlerdendir ve halen ekolojik ürün dış satımında önemli bir yer tutmaktadır.

HASADA HAZIRLIK VE HASAT

İncir meyveleri ağaç üzerinde olgunlaşır, koparılmazsa suyunu kısmen kaybederek buruklaşır ve bir süre sonra kendiliğinden yere düşer. Kuru incir hasadı yere düşen incirler elle toplanarak yapılır. Ancak yere düştüğünde meyvedeki su oranı oldukça fazladır bu nedenle kolayca zedelenebilir. Hasat öncesi iyi bir toprak işlemesi ile sathın düzeltilmesi zararlanmaları azaltacak ve bazı mantari etmenleri toprak altına karıştıracaktır. Ancak sürüm sırasında ortaya çıkabilecek aşırı toz, hastalıklar ve akarlar açısından olumsuz etki yaratabilir.

İncir meyveleri o yıl ki sürgün üzerinde yaprak koltuklarında oluşur. Her meyvenin doğuşu ile bir sonraki arasında hem doğuşta hem de olgunlaşmada fark vardır. Bu nedenle kuruyan incir meyveleri belirli aralarla yere düşer. İncirin uzun süre toprakta ağaç altında kalması kaliteyi düşürür. Böylece hem incir kurtlarının hem de bazı mantari hastalık etmenlerinin bulaşmaları artar. Toprak ve diğer yabancı maddelerin oranının yükselmesine neden olur. Buruklaşıp yere düşen incirlerin mümkün olan en sık aralıklarla toplanması ve kerevetlere serilmesi bu sorunları en aza indirecektir (Şekil 2). Toplama sıklığı mevcut işgücüne bağlı olmakla birlikte her gün toplama önerilmektedir. Toplama kaplarının ürünü zedelemeyecek yapıda olması gerekir. Toplama sırasında insan gıdası olarak değerlendirilemeyecek hurda incirlerin ayrı kaplarda toplanması ve kurutma işleminin ayrı yapılması bulaşmaların azaltılması açısından önemlidir.

Kurutma döneminde kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biri de incir kurtlarıdır. Esas olarak depo zararlısı olan incir kurtları ile olan bulaşmalar, bahçede ve üretici depolarında başlamaktadır. Sık hasadın yanısıra alınacak bazı önlemler sorunu aşmada etkili olmaktadır. İncir kurtları, gece kelebekleri olmaları nedeni ile ışığa doğru çekilirler bu nedenle gerek kurutma gerekse üretici deposunda ışık yakılmaması ve hurdanın ayrılması, sınıflama gibi bazı işlemlerin geceye bırakılmaması gerekir.

Toplamada olduğu gibi toprak kaynaklı kirliliğin en aza indirgenebilmesi için incirlerde kurutma işlemi mutlaka kerevetlerde yapılmalıdır. Örnek bir kerevet Şekil 2 de gösterilmektedir. Ayaklı kerevetler, hem yağmura karşı hem de incir kurtlarının bulaşmasını önlemek üzere üst üste konup üzerleri örtülebildiğinden avantajlıdır. Kerevetlerden kurunun alınması sıcaklığın çok yüksek olmadığı saatlerde yapılırsa nemi yüksek henüz tam kurumamış incirlerin alınması önlenmiş olur. Kuruyan incirlerin üreticiden mümkün olan en kısa sürede çıkarak metil bromür fümigasyon işletmelere gönderilmesi incir kurtlarının kontrolü için gereklidir. Anlaşmalı olarak ekolojik üretilen incirlerde zararlı kontrolü için metil bromür fümigasyonu yerine halen düşük sıcaklıklarda derin dondurma uygulaması yapılmaktadır.

Kuru incir, nemi oldukça düşük dayanıklı bir ürün görünümünde olmasına karşın geçirdiği aşamalarda çok fazla hırpalanması kalitesinin düşmesine neden olur. Üretici bahçesinden işletmeye taşınması ve işleninceye dek depolanması sırasında kasalarda saklanması kalite açısından önemlidir. Çuvallarda ürün yükü nedeni ile ezilme ve parçalanmalar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bez torbalarda havalanmanın yetersizliği nedeni ile ekşimeler, jüt çuvallarda ise liflerin meyveye yapışma riski büyüktür.

SONUÇ

Kuru incir üretiminde budama, hastalık ve zararlı kontrolu, hasat ve depolama işlemlerinin özenle yapılması verim ve kalitenin artmasında ilk adım olarak kabul edilmelidir. Aslında çok fazla bakım gerektirmeyen kuru incir yetiştiriciliğinde gerekli özenin gösterilmesi yanında bölge bazında politikaların oluşturulması incir yetiştiriciliğini canlandırmada etkili olacaktır.

http://www.haciyilmaz.com/   

free html visitor counters
Site Menüsü
KIRMIZI ÖRÜMCEK

TURUNÇGİL KIRMIZI ÖRÜMCEĞİ (Panonychus citri)
Turunçgil kırmızı örümceği (Panonychus citri) ergin ve yumurta